Pregled novosti za leto 2012:
1.) ECS – sistem nadzora izvoza blaga
2.) Carinska tarifa za leto 2012
3.) Intrastat tarifa za leto 2012
4.) Postopek 42 in poenostavljeni postopki
5.) Obračun davka na motorna vozila DMV
6.) EMCS faza 3
7.) Elektronski letalski tovorni list (e-AWB)
1.) ECS – sistem nadzora izvoza blaga
Za blago, ki izstopa iz carinskega območja Skupnosti, je od 01.01.2011 dalje potrebno vnaprej predložiti elektronsko carinsko deklaracijo (izstopno skupno deklaracijo IE615) – razen v primeru, ko blago prispe k uradu izstopa z deklaracijo, ki že vsebuje varnostne podatke (npr. AES izvozno deklaracijo). V primeru, ko je blago, ki prispe k uradu izstopa predmet skladiščenja v prosti coni (npr. v Luki Koper, na letališču Brnik), se izvede proces predložitve blaga (obvestilo o prispetju blaga v PC IE507) ter izvozni manifest ob dejanskem izstopu blaga (seznam pošiljk blaga IE547). Elektronska “varnostna” deklaracija omogoča izvajanje analize tveganja z vidika varstva in varnost ter s tem boljši in hitrejši carinski nadzor pri izstopu blaga, povezanost gospodarskega subjekta in carine (sledenje pošiljkam blaga) ter uvaja brezpapirno poslovanje
Prehodno obdobje (»grace period«) za sistem ECS se je izteklo 31.12.2011.
2.) Carinska tarifa za leto 2012
Carinska tarifa za leto 2012 je bila objavljena v Uradnem listu Skupnosti L 282/28.10.2011. Sprememb v kombinirani nomenklaturi je precej: število brisanih tarif je 818, število novih tarif pa je 907. Podrobnejši pregled sprememb je na voljo na spletni strani CURS:
• Seznam brisanih tarif v letu 2012
• Seznam novih tarif v letu 2012
• Korelacijska tabela iz 2011 v 2012
• Korelacijska tabela iz 2012 v 2011
Registrirani uporabniki programske opreme Trinet TLM so posodobitev carinske tarife že prejeli preko avtomatskih posodobitev šifrantov (Taric posodobitvene datoteke).
Vir: Carinska tarifa za leto 2012 – L282/28.10.2010
3.) Intrastat tarifa za leto 2012
Omenjene spremembe carinske tarife za leto 2012 veljajo tudi pri poročanju podatkov o blagovni menjavi s članicami EU (velja za poročila za mesec januar 2012; v poročilih za mesec december 2011 se uporabi tarifa za leto 2011).
Registrirani uporabniki programske opreme Trinet TLM bodo posodobitev carinske tarife prejeli preko avtomatskih posodobitev šifrantov (IS_TARIFA12.zip).
Podrobnosti bomo objavili naknadno v Navodilu za uporabo modula TLM Intrastat.
4.) Postopek 42 in poenostavljeni postopki
V primeru poenostavljenih postopkov HU (hišno carinjenje pri uvozu) se postopek 42 dovoli samo v primeru vlaganja začetne dokončne deklaracije (IM/Z A3). Samo v takem primeru se lahko v skladu z 50. členom ZDDV v trenutku sprostitve blaga v prost promet preveri in dovoli postopek 42 – preveri se slovensko identifikacijsko številko za DDV uvoznika oz. identifikacijsko številko za DDV njegovega davčnega zastopnika ter identifikacijsko številko za DDV prejemnika blaga, ki mu bo blago dobavljeno (izdano v drugi državi članici).
V okviru špediterskih dovoljenj za hišno carinjenje pri uvozu mora imetnik dovoljenja voditi natančno evidenco zastopanih oseb ter o vsaki spremembi seznama zastopanih oseb nemudoma obvestiti krajevno pristojno nadzorno carinsko izpostavo.
V primeru poenostavljenih postopkov PU (postopek prijavljanja na podlagi papirne poenostavljene deklaracije fakture) izvajanje postopka 42 ni dovoljeno (saj ni omogočeno preverjanje podatkov v trenutku prepustitve blaga).
Vir: CURS: Postopek 42 in poenostavljeni postopki
5.) Obračun davka na motorna vozila DMV
Od 1.januarja 2012 veljajo nove višje stopnje DMV za motorna vozila s pogonom na dizelsko gorivo in stopnjo izpusta Euro 5 (v skladu z Zakonom o davku na motorna vozila, Ur.l. RS, št 9/2010). Za ta vozila je spremenjeno tudi izpolnjevanje carinske deklaracije: vpisati je potrebno dodatno taric kodo V112 (namesto dosedanje V113).
Podrobnosti so na voljo v Navodilu za izračun DMV za leto 2012.
6.) EMCS faza 3
V skladu z načrtom razvoja EMCS se od 1. januarja 2012 v vseh državah članicah EU uporablja EMCS faza 3. Nova verzija sistema EMCS vključuje dve novi funkciji: pojasnilo o manku in opozorilo, da pošiljka ni ustrezna. Pojasnilo o manku bodo lahko uporabljali pošiljatelji in prejemniki trošarinskih izdelkov v režimu odloga plačila trošarine, če bo pri prejemu trošarinskih izdelkov ugotovljen manko. Opozorilo, da pošiljka ni ustrezna, bodo uporabljali prejemniki, če bodo ugotovili, da pošiljka ne ustreza naročenemu blagu oziroma blaga niso naročili.
Omenjene novosti so implementirane v novi TLM verziji 3.36.0.4700 (posodobitev je obvezna, saj zaradi spremembe struktur elektronskih sporočil EMCS uporaba dosedanje verzije ni več mogoča).
Vir: CURS: EMCS faza 3
7.) Elektronski letalski tovorni list (e-AWB)
V novi TLM verziji je omogočena elektronska izmenjava letalskih tovornih listov. Vnos obrazca AWB je prilagojen za potrebe elektronske izmenjave, dodana je možnost elektronske izmenjave AWB: omogočeno je pošiljanje rezervacije za let (»booking«) ter pošiljanje tovornih listov (master in house AWB). Elektronska sporočila so usklajena po IATA specifikaciji CIMP sporočil (verzija 30).
Za dodatne informacije se lahko obrnete na naš oddelek za pomoč uporabnikom: helpdesk@trinet.siTa e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript.
Pripravil: Tomaž Leban
Ljubljana, 3. januar 2012
© TRINET Informatika, d.o.o.